Опубліковано 1 коментар

Поради здорового способу життя

Здоров’я – це стан повного фізичного,  душевного  і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів.

Поряд із здоров’ям важливою характеристикою життя людини є довголіття. За оцінкою фізіологів у людини закладено потенціал прожити до 120 років при сприятливих спадкових, внутрішніх та зовнішніх факторах впливу на здоров’я. За медико-біологічними показниками згідно даних ВООЗ життя  людини умовно ділиться на: дитинство – до 14 років,  юність – до 21 року, молодість – до 35 років, зрілий вік – до 60 років, похилий вік – до 80 років, старість – до 90 років і довголіття – понад 90 років.

Поняття здоров’я і довголіття близькі, але не тотожні, тому що бути здоровою людиною ще не гарантія бути довгожителем і навпаки. Часто здорові за своїми природними даними люди роблять помилку щодо необмеженості власного здоров’я, вони легко здобувають шкідливі звички, зокрема, паління, зловживання алкогольними, наркотичними речовинами тощо, експлуатують власне здоров’я за рахунок  фізичних та психоемоційних перенавантажень щодо отримання прискорених матеріальних здобутків, яке нав’язується, особливо молоді, споживацьким стереотипом у суспільстві, що формує прискорений ритм життя людини, несприятливий для її здоров’я. Тому інфаркти та інсульти у молодих людей в 30 років стали атрибутом сучасного життя, чого ще двадцять років тому назад  взагалі не було.

І навпаки,  відомі непоодинокі випадки, коли важко хворі люди завдяки дбайливому відношенню до власного здоров’я,  волі до життя та роботі над самовдосконаленням здобували одужання та активне довголіття, що давало можливість  земським лікарям минулого стверджувати:  щоб досягти довголіття необхідно мати достатньо важку хворобу та бережливо пронести її через все своє життя.

Інтегральним показником здоров’я та довголіття людини є біологічний вік, який, як правило, відрізняється від паспортного і багато в чому залежить   від самої людини та  способу її життя   щодо  зменшення або збільшення біологічного віку порівняно із паспортним.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я факторами, що формують  здоров’я людини є: спадковість – впливає на 45 % від рівня загального здоров’я; фактори зовнішнього та внутрішнього впливу на людину – це якість питної  води, харчування, повітря, шкідливі зовнішні фізичні, хімічні, біологічні чинники та шкідливі  звички (особливо паління), що впливає на 45% від рівня загального здоров’я, та система охорони здоров’я – впливає на 10% відповідно

Спадково-генетичні фактори – це те, що нам подарували наші батьки, вплинути  на ці фактори не можливо, але від цього залежить  наше здоров’я майже на половину, тому у зв’язку із цим не можу не нагадати П’яту Заповідь Божу: «Шануй батька і матір твою та  подовжаться дні твої».

Зовнішні та внутрішні фактори впливу – це майже друга половина нашого здоров’я,  на які ми з вами виплинути не тільки можемо, але й зобов’язані, якщо  дорого власне здоров’я, і  залежать від самої людини, її дбайливого становлення до свого здоров’я та здоров’я оточуючих, а  також держави, яка зобов’язана створювати для людини безпечні умови життя.

Саме в цій площині розташований рубікон боротьби за збереження власного здоров’я кожної людини, тому на цих питаннях необхідно зупинитися більш детально.

Серед вказаних факторів зовнішнього та внутрішнього впливу на здоров’я найвпливовішим є якість питної води, тому що людський організм біля 80% складається з води. Так, державна система охорони здоров’я Великої Британії, якій недавно виповнилося 150 років, розпочала свою роботу саме з забезпечення  якісною  питною водою  населення.

Якість питної води визначається хімічними параметрами, а також її фізичною структурою. Є державний стандарт на воду питну, її якість контролює СЕС. Джерелами питної води є:  водопровідна вода, артезіанська або джерельна та бутильована.

Основною проблемою водопровідної води є вміст хлорорганічних сполук, за рахунок хлорування, які канцерогенно небезпечні. За даними ВООЗ максимально допустима концентрація хлорорганіки в питній воді не повинна перевищувати 200 мг\л, за стандартом західних країн – до 20 мг\л.

Що стосується ї водопровідної води, то у літній період, коли збільшується хлорування у зв’язку із збільшенням зовнішньої температури, концентрація хлорорганіки  становить до 70 мг\л, взимку до     30-40 мг\л, в інших містах, які розташовані нижче по Дніпру і вода більш забруднена, ця концентрація зростає в декілька разів.

Разом з тим, небажано вживати  водопровідну воду без додаткової очистки в домашніх умовах побутовими фільтрами за умови своєчасної заміни картриджів.

Артезіанська вода є достатньо якісною, але її основною проблемою є збільшення концентрації заліза за рахунок недостатнього водозабору та застою води в трубах, тому чим більший водозабір в бюветі, тим якісніша вода. Друга проблема, яка спільна із проблемою бутильованої води, це використання для зберігання води пластикових ємкостей. Так, в якості пластифікаторів матеріалів пластикової тари використовуються органічні речовини, в т.ч. похідні формальдегідів, дія яких токсична, вода розчиняє  ці речовини, які ми потім п’ємо. Їх  розчинність особливо підвищується під впливом світла, тому не можна тримати бутильовану воду на світу. Таким чином, пластикову посуду можна використовувати для транспортування воду з бювету, а потім вдома перелити у емальорований або скляний посуд.

Основною проблемою бутильованої води, поряд із використанням пластикової тари, є методи її консервування. У торгівельній мережі можна придбати два види води: газована та негазована. Газування води самий безпечний метод її консервації за рахунок використання вуглекислого газу, який безпечно можна вживати разом з водою, або за необхідністю перед вживанням можна випустити. У негазованій воді для консервування використовуються хімічні речовини бактеріостатичної дії, вплив яких на організм є як мінімум небажаний. Зараз з’явився ще один вид бутильованої води, яка фільтрується, розливається в бутлі без використання консервантів і відразу доставляється за замовленням споживачу. За умови, якщо вдома таку воду відразу перелити у емальорований або скляний посуд, така вода буде безпечна.

Вищевказані питання стосувались отримання хімічно чистої води, для людини вона буде безпечна, але не факт, що корисна. Справа в тому, що за останніми даними досліджень вода, незважаючи на хімічну простоту, є  одним з самих складних і недосліджених явищ на Землі, саме у воді зароджується життя і вона його підтримує, переважно саме з води складається організм.

Так, в організмі новонародженої дитини вода становить більше 90%, потім організм протягом життя внаслідок несприятливих факторів втрачає внутрішньоклітинну воду, у дорослої людини її біля 80%. Вікова втрата води організмом зовнішньо виявляється зморшками на обличчі та зменшенням тургору шкіри, теж саме відбувається з внутрішніми органами, але цього не видно.

У зв’язку із несприятливою екологічною ситуацією у світі та забрудненням навколишнього середовища кількість таких джерел скорочується.                       За експертними даними серед прісної води на Землі менше 1% придатна для споживання без додаткової очистки,  це  є та сама структурована вода, що необхідна організму, люба хімічна обробка води руйнує її фізичну структуру, що додатково навантажує організм на її відновлювальне структурування.

Практичні поради для підтримки відновлювального водного режиму наступні. Доросла людина повинна для підтримки водного балансу організму за добу випивати біля 1,5 літра води без врахування води в їжі. Вся питна вода повинна бути обов’язково очищена та зберігатися у скляній або емальорованій посуді. Також, як джерело структурованої води, необхідно  включати до щоденного раціону свежовіджаті соки з овочів та фруктів – фреші, які також є джерелом  вітамінів, мінералів тощо. Фреші містять корисні властивості структурованої води, тому що це свіжо отримана внутрішньоклітинна рідина овочів та фруктів, консервовані соки такі властивості втрачають в процесі їх технологічної обробки. Тому небайдужим до власного здоров’я радимо щоденно випивати   склянку фрешу з різноманітних овочів та фруктів, таких як: яблука, виноград, апельсини, морква, буряк, гарбуз, сельдерей, огірки, помідори та інші за власним смаком, тому прислуховуйтесь до потреб свого організму.

Важливим при виготовленні фрешу або загальному вживанні є якість овочів та фруктів, зважаючи на їх обробку добривами, зокрема, нітратами, отрутохімікатами, пестицидами тощо. Більш безпечними є фрукти, тому що соки дерева встигають очистися поки доходять від кореня до плода. Овочі більш небезпечні, так як ростуть або в землі, або  коло неї, безпосередньо всмоктуючи хімічні речовини. Тому  не треба вживати ранні весняні овочі, які щедро обробляються добривами для скорішого дозрівання, а краще використовувати літні ґрунтові. Другим несприятливим фактором є поширення генетично модифікованих організмів, зокрема, овочів, таких як картопля, соя, томати, кукурудза, соняшник тощо. Гено модифіковані рослини не знищують шкідники і вони більш витривалі при збереженні, що вигідно для виробників, але як мінімум не корисно людині, тому якщо шкідники не перетравлюють таку їжу, то наша система травлення тим паче з нею не впорається. При купівлі овочів треба дивитися на наявність червоточини, черв’як не їсть рослину оброблену отрутохімікатами та генетично модифіковану, тому він є найкращім експертом.

Що стосується фруктів, то треба особливо бути уважними взимку та ранішньою весною, коли з’являються фрукти, поверхня яких з метою збереження соковитості обробляється гідрофобними речовинами, такі як парафін або інші, що надає плоду неприродного яскравого блиску.

Наступним важливим питанням  для здоров’я людини є продукти харчування. Широке застосування харчових добавок набуло у продуктах сучасним харчопромом, таких добавок зараз наліковується більше півтори тисячі, до складу яких входять: консерванти – це речовини, які пригнічують ріст бактерій як антибіотики; емульгатори – це речовини, які поєднують воду та жири в однорідну емульсію; стабілізатори – це речовини, які підтримують певні показники продукту, наприклад, кислотність;  ароматизатори – це речовини, які створюють запах, до речі, сучасна хімічна галузь синтезувала практично всі запахи, що подібні природним; барвники – це речовини, які створюють колір; підсилювачі смаку – це речовини, які підвищують чутливість рецепторів язика для  більш яскравого відчуття смаку продукту. Вказані речовини є як мінімум некорисними, а в деяких випадках шкідливими для здоров’я. Серед харчових добавок є ті, які викликають алергічні реакції, а також злоякісні новоутворення, наприклад, Е954 – всім відомий сахарин, який використовується як замінник цукру в їжі для хворих на цукровий діабет, доведено, що це канцероген, зокрема, у США його заборонено до використання.

Є невелика група безпечних харчових добавок, таких як, наприклад,    Е260 – оцтова кислота. Нагадуємо, що на етикетці виробник найчастіше харчову добавку позначає літерою Е та номером міжнародного коду цієї добавки.

З інформацією щодо харчових добавок можна познайомитися  на сайтах організацій по захисту прав споживачів.

Використання харчових добавок вигідно виробникам, тому що вони подовжують термін зберігання продукту, штучно створюють різноманітні смакові, ароматичні та кольорові властивості продукту, знижують собівартість продукції, що робить їх незамінними для виробників. Тому харчові добавки  невиправдано поширені, що пов’язано із дозволом харчового виробництва на підставі технічних умов, які розробляє для себе сам виробник, замість обов’язкових державних стандартів на продукти харчування, які розробляють незалежні наукові установи.

До того ж, виробники, усвідомлюючи, що споживач інтуїтивно прагне до натуральних продуктів, з метою посилення конкурентної привабливості приховують справжній склад своєї продукції та різними хитрощами подають свій продукт як натуральний, наприклад, часто у складі кондитерських виробів зазначають: ароматизатор ідентичний натуральному, замість того, щоб вказати справжню синтетичну речовину.

Таким чином, умовно всі продукти харчування поділяються на натуральні, сурогати та фальсифікати. До натуральних належать природні продукти; до сурогатів належать продукти, які містять замінники натуральних складових цих продуктів, в тому числі синтетичні, але вони офіційно дозволені нормативними документами, зокрема, технічними умовами; до фальсифікатів належать підроблені продукти або із прихованим від споживача складом, що є незаконним.

Нажаль, більшість харчових продуктів на нашому ринку є сурогатами за рахунок вмісту в них синтетичних харчових добавок і все було б не так погано, якщо виробники чесно зазначали склад своєї продукції, тому що право вибору повинно залишатися за покупцем –   споживати йому натуральні  продукти або сурогатні, а для прийняття правильного рішення споживач повинен мати повну і достовірну інформацію про склад продукту та елементарні санітарні знання, які у населення взагалі відсутні.

До речі, натуральні продукти не означає більш дорогі, в нашій країні склалось парадоксальне ціноутворення: натуральні продукти, як правило, за ціною такі  як сурогатні, або навіть дешевші. У розвинених країнах, де діє суворий державний контроль за маркуванням товару з боку виробників, сурогатні продукти значно дешевші натуральних.

Розглянемо основні види продуктів харчування. Серед молочних продуктів, особливо вершкове масло та згущене молоко,  більшість сурогатів, тому що сільське господарство не постачає стільки молока скільки виготовляється молокозаводами продукції. Для створення сурогату в якості жирового  замінника використовуються штучні трансжири, від яких користі ніякої, але вони  дешеві, дефіциту штучних смакоутворюючих складових зараз немає і ось готовий продукт.

Ще гірше обстоять справи із м’ясними продуктами. З метою здешевлення собівартості продукції широко застосовуються замінники м’яса, зокрема, соя, переважна більшість якої модифікована, крохмаль тощо, вміст чого у варених ковбасах та сосисках досягає до двох третин та більше, а також широко застосовуються консерванти, смакоутворюючі і кольороутворюючі речовини, які найбільш токсичні серед харчових добавок.

Окремо необхідно торкнутись миючих засобів для посуду, до складу яких обов’язково входять синтетичні детергенти, барвники, ароматизатори, стабілізатори тощо. При змиванні посуду далеко не весь миючий засіб змивається,  залишки чого потім споживаються із їжею. Тому треба згадати про давні безпечні миючі засоби, такі як харчова сода та порошок гірчиці.

Практичні поради при купівлі продуктів у магазині: уважно вивчайте інформацію на етикетці, особливо,  що стосується  харчових добавок, їх кількість та якісний склад, щоб не було небезпечних, перелік яких треба мати при собі; не купуйте товар, у якого відсутня інформація про склад, або склад продукту не конкретизовано замінено загальними фразами, такі   як – ароматизатор ідентичний натуральному, містить натуральні інгредієнти тощо; надавайте перевагу товарам, що виготовлені за державним стандартом (ДСТУ) над технічними умовами (ТУ); надавайте перевагу продуктам із коротким терміном зберігання – більша вірогідність, що вони натуральні; надавайте перевагу продуктам у скляній тарі над поліетиленовою та металевою. Більш широко використовуйте м’ясні та рибні страви домашнього приготування зі свіжого м’яса, птиці,  а також свіжої прісноводної та мороженої морської риби та морепродуктів – морська капуста тощо.

У зв’язку із цим хочеться згадати, що наші предки сотні років  тому мали вибір харчування набагато обмежений порівняно із пропозиціями сучасних супермаркетів, але, незважаючи на їх важку працю у минулі часи,  відсутність механізації труда і сучасних побутових зручностей, вони в цілому мали більш міцне здоров’я за наше покоління, бо пили чисту природну воду та їли натуральні продукти – саме те, що потрібно для збереження здоров’я: не багато і не мало.

Таким чином, розглянуті нами зовнішні і внутрішні фактори є найбільш впливовими  на здоров’я людини, якщо прийняти до уваги, що ці фактори опосередковано погіршують здоров’я прийдешніх поколінь через хворобливий стан теперішнього  населення репродуктивного віку, але головне, що на ці фактори можна впливати і багато залежить від волі самої людини.

Так, в Японії, де середня тривалість життя одна з найвищих у світі державою особлива увага приділяється саме якості питної води, харчуванню та дотриманню здорового способу життя населенням і вони в цьому напрямку досягли результатів, незважаючи на наслідки атомної бомбардировки території Японії і високий рівень урбанізації країни.

Бажаємо всім небайдужим до власного здоров’я та здоров’я оточуючих набратися сил та терпіння для його збереження.

 

ХАРЧОВІ ДОБАВКИ

                            

Харчові добавки  – це речовини природного й штучного походження, спеціально внесені в харчові продукти для досягнення певних технологічних ефектів (кольору, стійкості до псування, збереження структури й зовнішнього вигляду продуктів харчування).

Застосування харчових добавок перебуває під постійним контролем національних і міжнародних організацій.

Наявність харчових добавок у продуктах указується на споживчому пакуванні, етикетці, банку, пакеті.

Харчові добавки позначаються індексом Е с трьох – або чотиризначним номером.

Список дозволених харчових добавок для виробництва харчових продуктів постійно переглядається й обновляється у зв’язку з одержанням нових наукових даних про їхні властивості й впровадження нових препаратів.

 

Класифікація харчових добавок

 

Е100-E182 Барвники  – підсилюють або відновлюють колір продукту.

Е200-E299 Консерванти  – підвищують строк зберігання продуктів, захищаючи їх від мікробів, грибків, бактеріофагів, хімічні добавки, що стерилізують, при дозріванні вин.

Е300-E399 Антиокислювачі  – захищають від окислювання, наприклад, від прогоркания жирів і зміни кольору .

Е400-E499 Стабілізатори  – зберігають задану консистенцію. Загущувачі – підвищують в’язкість.

Е500-E599 Эмульгатори  – створюють однорідну суміш фаз, що не змішують, (наприклад, води й олії ).

Е600-E699 Підсилювачі смаку й запаху .

Е900-E999  Піногасники – попереджають або знижують утворення піни .

Е1000 – Е1500  глазурувателі , підсоложувачі , розпушувачі й інші добавки.

 

                                               

БЕЗПЕЧНІ ХАРЧОВІ  ДОБАВКИ

Е260 – оцетова кистлота, Е270 – молочна кислота, Е296 –яблучна кислота,  Е300 – аскорбинова кислота, Е306 – екстракт токоферолів, Е 307 – альфа-токоферол, Е308 – гама-токоферол, Е309 – дельта-токоферол, Е330 – лимонна кислота, Е 406 – агар-агар, Е901 – віск.

 

АЛЕРГІЧНО НЕБЕЗПЕЧНІ ХАРЧОВІ  ДОБАВКИ

Е102, Е107, Е110, Е122, Е124, Е132, Е141, Е142, Е150а, Е154, Е155, Е160а, Е221, Е222, Е223, Е224, Е225, Е226, Е227, Е230, Е231, Е239, Е250, Е 251, Е252, Е262, Е310, Е311, Е312, Е623 –  Е626, Е627, Е628 – Е630, Е631, Е632 – Е636, Е951

 

ХАРЧОВІ  ДОБАВКИ, ЩО МОЖУТЬ ВИКЛИКАТИ ХВОРОБИ КИШЕЧНИКА, НИРОК, ПЕЧІНКИ

Е171, Е172, Е173, Е302, Е320, Е321, Е322, Е338, Е340, Е341, Е407, Е450, Е452, Е461, Е462 – Е465, Е466

 

 ХАРЧОВІ  ДОБАВКИ, ЩО МОЖУТЬ МАТИ ТОКСИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

Е103, Е104, Е105 , Е120, Е121, Е123, Е125, Е126, Е127, Е128, Е130, Е131, Е152, Е153,  Е173, Е210, Е211, Е212, Е213, Е214, Е215, Е216, Е217, Е220, Е222, Е223, Е224, Е232, Е233, Е240, Е251, Е252, Е281, Е282. Е283,  Е431, Е954

 

 

 ХАРЧОВІ  ДОБАВКИ НЕРЕКОМЕНДОВАНІ ДО ВИКОРИСТАННЯ ВНАСЛІДОК НЕЗАВЕРШЕНОСТІ ДОСЛІДЖЕНЬ ЩОДО БЕЗПЕЧНОСТІ

Е103, Е105 – Е107, Е111, Е121, Е123, Е125 – Е128, Е130, Е143, Е151, Е154, Е155, Е160d, Е161b,c,d,e,f,q,h,I,j, Е173, Е174, Е180, Е182, Е203, Е209, Е212 – Е219, Е221, Е225 – Е233, Е236 – Е238, Е240, Е241, Е242, Е249, Е261, Е264 – Е266, Е280 – Е284, Е297, Е303, Е310 – Е315, Е317 – Е319, Е323, Е324, Е328, Е329, Е333, Е337, Е343 – Е350, Е352 – Е357, Е359, Е365 – Е370, Е375, Е380, Е381, Е383 – Е385, Е387 – Е391, Е399 – Е409, Е419, Е425, Е429, Е430, Е441 – Е443, Е446, Е459, Е462 – Е465, Е467 – Е469, Е474, Е478в, Е480, Е482 – Е496, Е505, Е512, Е517, Е518, Е520 – Е523, Е528,  Е529, Е535, Е537 – Е543, Е557, Е560, Е572, Е574, Е576 – Е580, Е620, Е622 – Е626, Е628, Е629, Е630, Е632 – Е636, Е640, Е641, Е900, Е904, Е905в, Е906, Е907, Е909, Е911 – Е919, Е921 – Е929, Е942 – Е949, Е955 – Е962, Е966, Е1000, Е1001, Е1102, Е1200 – Е1202,         Е1401 – Е1403, Е1421, Е1430, Е1441, Е1451, Е1501 – Е1505, Е1517 – Е1519, Е1521

1 коментар до “Поради здорового способу життя

  1. Дуже дякую за корисну інформацію

Коментарі закриті.